Spotkanie z łosiem podczas jazdy rowerowej po lesie

Zdarza się, że jeżdżę czasami po lesie w okolicach miejscowości Halickie i Łubniki. Dziś podczas takiej jazdy po leśnej ścieżce 30 metrów przede mną przebiegł łoś. Dość szybko biegł – ciekawe co byłoby, gdybym jechał tamtędy wcześniej, a on na mnie wpadł. Może następnym razem… Niedaleko miejsca, gdzie miałem to spotkanie z łosiem znajdują się karmniki dla zwierzyny leśnej.

Teraz kilka faktów na temat łosi.

Najwięcej tych zwierząt występuje na terenie RDLP Białystok, Olsztyn, Warszawa, Lublin i Toruń. Po II wojnie światowej w Polsce łoś zachował się jedynie na Podlasiu (gmina Goniądz, Rajgród). Obecnie polska populacja łosia została odbudowana. Dość licznie występują między innymi w Biebrzańskim, Kampinoskim i Poleskim Parku Narodowym. Nieliczne osobniki występują także na terenie Wielkopolski. Stan polskiej populacji łosia szacowany jest na około 8000 osobników.
spotkanie z łosiem
Łoś porusza się powoli i niezgrabnie, zwykle inochodem. Może biec kłusem z prędkością 30 km/h, a na krótkich dystansach 60 km/h. Nigdy nie galopuje. Na mokrym gruncie (bagnie) porusza się hałaśliwie, głośno chlapiąc, ale na suchym lądzie potrafi przemieszczać się bardzo cicho. Jest bardzo zwrotny. Poza okresem godowym rzadko wydaje jakiekolwiek odgłosy. W obszarach gęsto zaludnionych, np. Kampinoski Park Narodowy, łosie są często przyczyną i jednocześnie ofiarą wypadków drogowych.  To mnie akurat nie dziwi skoro wbiegają w tak nagły sposób na drogę. Uważajcie na łosie jeżdżąc po lesie w okolicy miejscowości Łubniki, Halickie, Skrybicze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: